Nå kan Warholm løpe ny øvelse – 300 meter hekk blir offisiell øvelse

Les hele artikkelen

Nå er 300 meter hekk en offisiell øvelse i friidrett, dermed for Karsten Warholm og Amalie Iuel enda en øvelse å konkurrere i.
Øvelsen skal løpes på Bislett allerede i juni. Det bekrefter det internasjonale fridrettsforbundet i en pressemelding.
Det er stevnegeneral i Bislett Games, Steinar Hoen svært glad for.
– Nå kan 300-meterløperne løpe i Diamond League, ikke bare for «show», men også for rankingpoeng, sier Hoen til NRK og legger til:
– Jeg er for utvikling.
Dermed vil man nå få verdensranking-poeng på distansen. Øvelsen ble løpt under «Impossible Games» på Bislett under koronaen, men var ikke en offisiell øvelse den gangen.
300 meter hekk kommer i tillegg til 400 meter hekk, og den nye øvelsen skal foreløpig ikke løpes i mesterskap.
– Øvelsen kan bli som «engelsk mil» har vært i alle år for Jakob Ingebrigtsen, sier Hoen.
En verdensrekord på 300 meter hekk vil ikke bli satt fra start. Karsten Warholm har den beste tiden på øvelsen med 33.26 sekunder, satt på Bislett i 2021.
– En liste over verdens beste prestasjoner vil bli ført, mens vilkårene for å sette en innledende verdensrekord vil bli avgjort på et senere tidspunkt, når populariteten til øvelsen har nådd et betydelig nivå, skriver det internasjonale friidrettsforbundet i pressemeldingen.