Fredagens etappe av Tour de France endres av arrangøren bare timer før start.
Det skjer etter et utbrudd av den smittsomme sykdommen nummulær dermatitt hos en kvegflokk i en besetning lokalisert ved Col des Saisies. Som følge av utbruddet har dyrene blitt slaktet.
Nummulær dermatitt er i følge Norsk Helseinformatikk en eksemtype med flekkvise, kløende eksemflekker.
– På bakgrunn av den belastningen dette medfører for de berørte bøndene, og for å sikre en god gjennomføring av rittet, er det i samråd med relevante myndigheter besluttet å endre løypa, skriver Tour de France i en pressemelding.
Starten vil gå som planlagt i Albertville, men rytterne vil så raskt ta av veien fra den opprinnelige ruta.
Dermed skal rytterne ikke over de to første stigningene på etappen, før man kommer inn i den opprinnelige løypa etter rundt fem mil.
Totalt kortes etappen ned fra 129,9 kilometer til 95 kilometer. Starten utsettes også i én time til 14.30.