Dortmund hadde vunnet de seks siste oppgjørene mot Hertha Berlin. Men det skulle ikke bli den syvende fredag kveld, for Berlin-laget tok en knallsterk sliteseier mot ligatoeren.
Erling Braut Haaland klarte ikke å score sitt 14. mål for sesongen og vertene vant til slutt 3-2.
Hertha var på ingen måte formlaget i Bundesliga og hadde bare én seier på sine sju siste kamper før lørdagens duell.
Julian Brandt sendte Dortmund i føringen, men fem minutter etter pause utlignet Isakh Belfodil. Kort tid etter var Marco Richter frampå og sendte hovedstadslaget i føringen med en kanon fra 17 meter.
Richter ga seg ikke, og etter 69 minutter fikk han igjen stå umarkert og skyte ballen i mål fra distanse. Innbytter Steffen Tigges reduserte på tampen til 2-3 med en heading etter en corner.
Med det overraskende tapet avga Dortmund ytterligere terreng til serieleder Bayern München, som vant 4-0 fredag. Nå er det ni poeng opp til tabelltoppen.