Luftig, ambisiøst og ikke lite selvhøytidelig. Airspeeder som håper å arrangere droneracing med menneskelige piloter ombord allerede i 2022, liker å skryte av at dette er det første mesterskapet for flybiler. Skjønt, biler er det ikke, selv om begrepet ofte blir misbrukt. Dette er elektriske VTOL-fly (som står for vertikal take-off og landing). De kan fjernstyres fra bakken. Dragracet som ble utført i Sør-Australia nylig, besto av to slike fjernstyrte racere.
McLaren og Rolls-Royce
Mk3 Speedster-droneflyene fløy om kapp i over 100 km/t, knappe 10 meter over bakken. I dragløpet som hadde en distanse på 400 meter, kom Bravo-laget (det ene av foreløpig to interne lag) 3,2 sekunder kjappere over målstreken enn Alpha-laget. Hvor fort eller tregt det gikk sammenlagt sies det lite om, men det loves at 2022-utgavene vil kappfly i opptil 300 km/t.
Droneflyene bygges av ingeniører med bakgrunn fra McLaren, Jaguar, Brabham, Boeing og Rolls-Royce. I 2021 og ut året skal de fjernstyres. Neste år blir det andre boller. Airspeeder-designer Félix Pierron sier at designen er inspirert av Formel 1-biler, jagerfly og helikoptre.
Neste års bemannede droneracere kalles Mk4 Speedster. Fra 0 til 100 km/t går unna på 2,8 sekunder. Hvor publikumsvennlig det er fra bakken, gjenstår å se. Mye vil nok i første omgang stå og falle på hvor TV-vennlig racingen blir, og hvor tett det skal flys.
Base i Adelaide
Airspeeder ble lansert på Goodwood Festival of Speed i 2019, og planen var å være i gang med mesterskap med fem lag og ti piloter innen 2020. Ikke engang logistikkpartner DHL kunne forutse pandemien, og de påfølgende forsinkelsene, og derfor har mesterskapet latt vente på seg. Airspeeder EXA Series og Alauda Aeronautics er basert i Adelaide i Australia, der også konstruksjonen av droneflyene finner sted. Selskapets administrasjon, kommersielle arm og kommunikasjonsavdeling sitter i London, frontet av Jack Withinshaw.

DRAG-LØP: Airspeeder lodder stemningen for eVTOL-racing med et eget dragløp lagt unna allfarvei.
Målet er å bli eVTOL-bransjens svar på Formel 1, et utstillingsvindu for ny teknologi og sikkerhetsløsninger. Arrangørene hevder at eVTOL-bransjen internasjonalt blir verdt «1,5 trillion dollars» innen 2040, som på ett vis forklarer behovet for et dedikert mesterskap.